Bitcoin Madenciliği Devi Bitmain Halka Arz Yolunda

5

Bloomberg’in 7 Haziran tarihli haberine göre, kripto madenciliği donanım devi Bitmain‘in CEO’su Jihan Wu, denizaşırı bir IPO’yu (ilk halka arz) yürütmeye “açık” olduğunu doğruladı.

Çin merkezli Bitmain‘in yüzde 28’ine sahip olduğunu iddia eden Wu, Hong Kong’da yapılan bir röportajda, bölgede veya ABD dolarının hakim olduğu herhangi bir hisse pazarında yürütülecek bir IPO’nun, erken destekçilerin fonları nakde dönüştürmesine izin verecek bir araç olarak kullanılmaya uygun olacağını söyledi.

Potansiyel hamle, şirketin ana rakiplerinden biri olan ve geçtiğimiz ay bir IPO gerçekleştirme niyetini açıklayan Canaan‘ı taklit edecek.

Canaan, Bitcoin madencilik çipi piyasasının yaklaşık yüzde 15’ini elinde tutarken, Bitmain’in payı hala yüzde 75’le en büyük pay olmayı koruyor. Wu, Bloomberg’e: “Bitmain avantajını korumak için çok çaba harcıyor.” demişti.

Proje gerçekleşirse, şirket ilk hamle avantajından dolayı Hong Kong yatırımcılarından önemli bir fiyat ve değer elde edebilecek. Mizuho Securities Asia analisti Kevin Wang ise Bloomberg’e şunları ifade etti:

“Çok az sayıda seçenek olduğu için değer biçilirken ekstra bir prim alacaklar, ama işin ne kadar sürdürülebilir olduğu soru işareti.”

Bitcoin madenciliği, büyük maliyetleri çeken endüstriyel ölçekli bir işletme olarak yerini koruyor. Kripto para madenciliği endüstrisinin 2018 yılı sonuna kadar dünyanın toplam enerjisinin% 0,5’ini tüketeceğini tahmin eden bir araştırma yapıldı.

Kaynak: Coin Telegraph

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.